Kroger Must-Do Deals

must do

Kroger Must-Do Deals



*Reminder* “Pop to Save” Kroger Instant Win Game | Win $1, $5, $10 or $15!

Don’t forget to play the new instant win game called Pop To Save! You still have a couple days to instantly win $1, $5, $10 or $15 valid on your next Kroger trip!

  • Go HERE and choose your store
  • Login to your account
  • Click “Build your list”
  • Click 5 items from the list to unlock the game
  • Click “Play Now”
  • Click any balloon to reveal your prize, then claim it
  • Your prize will be loaded to your Shopper Card and will be available on your next trip to the store (amounts come off automatically)

I love that some of you are winning BIG!! If not, keep trying – you can play once per day! Let us know in the comments what your prize is!

Game Period Ends 1/12/13.  Official Rules





Did you know?? You can have these great deals delivered directly to your inbox? Subscribe to my Daily Newsletter via email!! You can also subscribe by RSS feed, Facebook, Twitter !

Comments

  1. Do you have to purchase what you put on the list in the beginning of the game or can you purchase anything in the store?

  2. Oh ok! Well I got charmin double rolls 16 pack and had various coupons so they averaged 5.49 for 16 rolls thats .34 and divided by 2 is .17 per roll!! Plus they had $10 worth of coupons inside! One being $1 off charmin! I’m gonna cut them out and go buy 5 more!!

  3. You said if its a double roll to divide the amount by 2 did you mean multiply it by 2?

    • Sara, here’s an example: Price of Toilet paper = $5.00 for 12 double rolls. My stock up price is $0.25 per SINGLE roll. So, take $5 – divided by 12. That would be $0.42 (rounded up). Then, since they are double rolls, you divide that amount by 2 to get the single roll price of $0.21 each.

  4. Ha ha Thanks Courtney maybe I’ll have to try that! ;)

  5. Courtney` says:

    Tris-I usually play around 3 or 4 a.m. Haha, hope that helps! GOOD LUCK!

  6. I won $1 and nothing the next 2 times I did it :(
    Katarina what would you say is a stock up price for toilet paper and paper towels? I want to stock up on both but idk what is a good price. I thought about getting some from kroger for 4.99 (charmin) with the buy 5 save $5 promo. I have a $1 coupon making it 3.99 for the 12 roll but I don’t know if that’s a stock up price or not.. What would you say is a stock up price per roll??

    • Sara, a good stock up price on toilet paper can be calculated a couple different ways. I try to pay less than $0.25 per single roll – so if it’s a double roll of toilet paper you’ll want to divide that amount by 2. You can also calculate the square footage. Typically, you don’t want to pay anything more than a penny per square foot. Obviously, it also depends on what brand you like. For example, I would pay a little more for Charmin than I would for Angel Soft. Paper Towels…$0.50 per single roll.

  7. Congrats Courtney! :) That is awesome! What time of the day do you usually play? :)

  8. I’ve won something every other time that I’ve played for a grand total of $19!!! I think this is my new favorite game. Too bad it ends in two days. Anyone who is having trouble getting the balloons to pop, try using a different browser. Firefox worked for me.

  9. I have not won anything for four days now. Boo! Maybe it only lets us win a certain amount of times. Won $3 total.

  10. THANK YOU!! It works for me again. I didn’t win but it did pop.

  11. I won a buck the first time and then that was all we’ll see how 2moro goes

  12. I won a total of $3 last week but I have not won anything at all this week.

  13. Thanks for the reminder! Finally popped $1 off!

  14. The first time I played, last week, I won $1. Now every day I try to pop the balloons they will not pop. Not sure why it worked the first time and does not work now. :(

Speak Your Mind

*

x
Sign up for my daily Newsletter

Sign Up Today!