• My Kroger deals are based on the ad for Northwest Ohio. My Kroger doubles coupons up to and including $0.50. If an item is priced 2/$5 (for example), you do not have to purchase 2 items to receive the $2.50 price.
  • Make sure you have loaded your Upromise, Shortcuts, Cellfire and new Kroger e-coupons onto your shopper’s card – if you purchase an item that is on Shortcuts, Cellfire or e-Coupons lists, it is automatically deducted at checkout! Plus, you can use a paper coupon on the same item as well. e-coupons do NOT double.
  • Go here to read about how to win lots of FREE Item coupons by playing the Hit the Hoops March Instant Win Game every day through April 6th. Lot of readers (and me too!) have won some awesome prizes, like free cheese, coffee and more!
  • See all of the current Catalina Deals here.

Here are the best deals with coupon matchups for 3/22 – 3/28:

Week 2 of MARCH to Savings Event – Buy any 8 participating mix and match items = $4.00 off at checkout! No limit!

(Prices reflect $0.50 savings, assuming you have purchased 8 participating items.)

Del Monte Tomatoes (14.5oz) – $0.79
Buy 4, Use $1.00/4 Q from 2/7 RP
Final cost is $0.54 each
**********

Maxwell House Coffee (33oz) – $5.99
Buy 2, Use $1.00/2 Q from Maxwell House Coupon Booklet (attached)
Final cost is $5.49 each
**********

Seattle’s Best Coffee (12oz) – $5.99
Use $1.00 Q found in Maxwell House Breakfast Coupon Booklet
Final cost is $4.99
**********

Ken’s Salad Dressing (16oz) – $1.99
Buy 2, Use $1.00/2 Q from 3/7 SS
Final cost is $1.49 each
**********

BumbleBee Albacore Tuna (pouch) – $0.79
Use $0.55 Q from 2/21 SS
Final cost is $0.24
**********

BumbleBee Light Tuna (pouch) – $0.49
Use $0.55 Q from 2/21 SS
Final cost is FREE + $0.06 overage
**********

Classico Pasta Sauce – $1.99
Deal Idea:
Buy (2) Classico Sauces
Buy (1) Pound of ground beef – $1.99 (approximate price)
Use (1) $1.00/2 Q from here
Plus, use (1) Buy 2 Classico Sauces, Get $1.50 off Ground Beef Q from 3/14 SS
Final cost is $1.49 each pasta sauce + $0.49 for beef!
**********

Ronzoni Smart Taste Pasta – $1.29
Use $0.75 Q from here,  here or here
Final cost is $0.54
(Or, use $1.00/2 Q from 1/10 SS or there are also $1.00/1 Qs in a few March/April Magazines)
**********

Ronzoni Healthy Harvest Pasta – $1.19
Buy 2, Use $1.00/2 Q from 1/10 SS
Final cost is $0.69 each
(some regions received $1.00/1 Q…would make it $0.19!)
**********

Pace Salsa or Picante Sauce (24oz) – $2.49
Buy 2, Use $0.60/2 Q from 1/31 SS
Final cost is $2.19 each
**********

Planters  Peanuts (16oz)- $2.49
Use $1.50 Q from here
Final cost is $0.99
(Or, Use $1.00/2 Q from 1/24 or 3/7 SS)
**********

Hershey’s, Reese’s, Almond Joy or York Pieces – $2.00
Use $1.00 Q from 1/31 SS
Final cost is $1.00
**********

Nabisco Snack Crackers – $1.99
Deal Idea #1:
Buy (1) Any Nabisco Crackers (6-16.5oz)
Use $1.00 Q from 1/24 SS
Final cost is $0.99

Deal Idea #2:
Buy (1) Nabisco Wheat Thins
Use $1.00 Q from here
Final cost is $0.99
**********

Kellogg’s Cereal (select) – $2.49
Deal Idea #1:
Buy (2) Frosted Mini-Wheats
Use $1.50/2 Q from here or here
Final cost is $1.74 each

Deal Idea #2:
Buy (2) All Bran or Raisin Bran

Use $1.50/2 Q from here
Final cost is $1.74 each
(or, use $1.00/2 Q from 3/7 RP)

Deal Idea #3:
Buy (2) Apple Jacks, Fruit Loops or Corn Pops
Use $1.00/2 Q from 3/7 RP
Final cost is $1.99 each
(or, use $1.00/2 Q from 3/7 RP)
**********

Pop Secret Popcorn (6-10ct) – $2.49
Buy 2, Use $0.50/2 Q from 2/21 RP
Final cost is $1.99 each
**********

Lays Potato Chips – $2.49
Use $1.00 Q from 3/14 SS (if “all natural” variety included in sale)
Final cost is $1.49
**********

Ice Mountain Water (24pk) – $3.38
Use $1.00 Q from 3/7 SS
Final cost is $2.38
**********

Oscar Mayer Lunchables – $0.99
Use $1.00 Q from 3/21 SS (regional)
Final cost is FREE!
**********

International Delight Coffee Creamer (1qt) – $2.49
Use $0.55 Q from 3/7 SS or from here
Final cost is $1.94
**********

Smart Balance Buttery Spread (12-16oz) – $1.79
Buy 2, Use $1.00/2 Q from 3/21 RP or from here
Final cost is $1.29 each
**********

Kraft Cheese (6-8oz) – $1.99
Buy 2, Look for $1.00/2 Qs from Blinkie Machine (I found them!)
Final cost is $1.49 each
***********

Sargento Cheese – $1.99
Buy 2, Use $0.40/2 Q from 1/31 SS
Final cost is $1.59 each
**********

Tyson Any’tizers (10-13.25oz) – $2.49
Use $1.00 Q from 1/24 or 3/7 SS
Final cost is $1.49
**********

Stouffer’s Entree – $1.88
Use $1.00 Q from here (take “Let’s fix dinner challenge”)
Final cost is $0.88
**********

Lean Cuisine Entree – $1.88
Buy 4, Use $1.00/4 Q from here: ie or firefox
Final cost is $1.63 each
**********

Purina One Cat Food (3.5lb) – $5.49
Use $3.00 Q from 2/28 SS
Final cost is $2.49
**********

Irish Spring Bar Soap (3pk) – $1.00
Buy 2, Use $0.50/2 Q from 3/14 SS
Final cost is $0.50 each
**********

Dial Bar Soap (6-8ct) – $3.00
Use $1.00 Q previously available on Coupons.com
Final cost is $2.00
(Or, use $0.35 Q from 3/7 RP = $2.30)
**********

TRESemme Hair Care (25-32oz) – $3.00
Use $1.00 Q from 3/21 SS
Final cost is $2.00
**********

Gillette Fusion Shave Gel – $2.50
Use $1.00 Q from 2/7 or 3/7 PG
Final cost is $1.50
**********

Speed Stick or Lady Speed Stick Deodorant – $1.00
Use $0.75 Q from here
Final cost is $0.25
**********

Listerine Mouthwash (500ml) – $2.50
Use $1.00 Q from 1/3 RP or from here
Final cost is $1.50
**********

Advil Pain Reliever (20-24ct) – $2.99
Use $1.00 Q from here or here
Final cost is $1.99
**********

Scotch-Brite Dishwand, Sponges or Pads – $2.00
Buy 2, Use $0.75/2 Q from 3/7 SS
Final cost is $1.63 each
**********

Scotch-Brite Sponge (single pk) – $0.50 each
Buy, Use $1.00/2 Q from here
Final cost is 2 for FREE
**********

Scotch Lint Rollers (travel size) – $1.00
Use $1.00 Q from 1/24 SS
Final cost is FREE!
**********

Scotch Lint Roller (larger size) – $2.00
Use $1.00 Q from 1/24 SS or from here
Final cost is $1.00
**********

Brawny Paper Towels (6 Big or 8 Reg) – $5.99
Use $0.50 Q from 3/14 RP
Final cost is $4.99
**********

OTHER GREAT DEALS

Silk Soymilk (half gal) – $2.99
Use $1.00 Q from 2/21 SS
Final cost is $1.99
**********

Rice Dream Beverage (32oz) – $1.99
Use $0.75 Q from here
Final cost is $1.24
**********

Del  Monte Fruit Naturals – $1.00
Buy 3, Use $1.00/3 Q from here: ie or firefox
Final cost is $0.67 each
**********

Dole Mandarin Oranges (5-15.25oz can) – $1.00
Buy 2, Use $0.50/2 Q from 3/21 SS
Final cost is $0.50 each
**********

Betty Crocker Cake Mix – $1.00
Buy Cake Mix AND Frosting
Use $0.50/2 Q from here (must buy both)
Shortcuts or Cellfire will deduct $0.50/1 Frosting
Final cost is ?
**********

Nestle Tollhouse Morsels (10-12oz) – $2.49
Buy 2, Use $0.50/2 Q from here
Final cost is $1.99 each
**********

Keebler Town House Crackers – $1.88
Buy 2, Use $1.00/2 Q from 2/7 RP (Flipsides)
Final cost is $1.38 each
**********

Starburst Jelly Beans – $1.88
Buy 2, Use $1.00/2 Qs from 3/7 RP
Final cost is $1.38 each
**********

Hershey’s or Reese’s Seasonal Candy (5.7-12oz) – $3.00
Buy 3, Use $2.00/3 Q from 3/14 SS (8oz+)
Final cost is $2.33 each
**********

M&M’s or Snicker’s Minis Seasonal Candy – $3.00
Buy 2, Use $1.00/2 Q from 3/7 RP
Final cost is $2.50 each
**********

Oscar Mayer Bacon – $2.99
Use $1.50 Q from here (print limit reached)
Final cost is $1.49
(Or, use $1.00/2 Q from Maxwell House Coupon Booklet)
**********

Oscar Mayer Deli Fresh Lunchmeat (7-10oz) – $2.79
Buy 2, Use $1.00/2 Q from 3/7 SS
Final cost is $2.29 each
**********

Hebrew National Beef Franks – $2.99
Use $0.75 Q from 3/7 SS
Final cost is $2.24
**********

Hormel Pepperoni – $3.00
Buy 2, Use $0.55/2 Q from here
Final cost is $2.73 each
**********

Bob Evans Refrigerated Side Dish – $3.00
Use $0.35 Q from 3/21 SS
Final cost is $2.30
**********

Land O Lakes Butter – $2.77
Buy 2, Use $0.50/2 Q from here
Final cost is $2.27 each
**********

Pillsbury Grands Biscuits (8ct) – $0.98
Buy 2, Use $0.30/2 Q from 1/3 GM or 3/7 SS or from here or here or here
Shortcuts will deduct $0.30/2
Final cost is $0.53 each
**********

Garnier Fructis Hair Care – $2.88
Use $1.00 Q from 3/7 RP or from here: ie or firefox
Final cost is $1.88
**********

Secret Anti-Perspirant/Deodorant – $1.88
Use $0.50 Q from 3/7 PG
Final cost is $0.88
**********

Old Spice Antiperspirant/Deodorant – $1.88
Buy 2, Use $1.00/2 Q from 2/7, 2/21 or 3/7 PG
Final cost is $1.38 each
**********

Quilted Northern Bath Tissue (12 double rolls) – $5.99
Use $0.50 Q from 3/14 RP or from here
Final cost is $4.99
(eligible for Georgia Pacific Rebate)
**********

This post is part of Becentsable’s Grocery Gathering.
Love our readers
I love hearing from you! If you do this deal, please be sure to leave a comment and give this post a share. Thank you for showing up every day. I have the absolute BEST readers.
Filed Under: KROGER

Leave a Comment

Comments

There are no comments.