• My Kroger deals are based on the ad for Ohio (Great Lakes/Columbus Region). My Kroger doubles up to and including $0.50, so that is the main math I do. I have many readers who’s Kroger store doubles up to and including $1.00 coupons, so I also do a second Final cost in {blue}, reflecting that math as well. If an item is priced 2/$5 (for example), you do not have to purchase 2 items to receive the $2.50 each price. For Buy One Get One Free Items you do NOT have to buy both to get the half price. Check your local store for policies regarding this.
  • Make sure you have loaded your Upromise, Shortcuts, Cellfire, Kroger Digital Coupons and P&G e-Saver onto your shopper’s card – if you purchase an item that is on these lists, it is automatically deducted at checkout! e-coupons do NOT double. e-Coupons CANNOT be stacked with paper coupons.

View the current Catalina Promotions with coupon matchups!

:: NATURAL & ORGANIC

Cascadian Farm Organic Cereal or Granola Bars – $2.99
Use $1.00/1 Cascadian Farm Product
Final cost is $1.99
{Or Final cost is $0.99}
**********

Luna Bar – $1.00
Use $0.50/1 Luna Bar or Luna Protein Bar (doubles to $1.00)
Final cost is FREE!
**********

Naturally Preferred or Private Selection Organic Milk (half gal) – $2.50
**********

:: PACKAGED FOODS

Kroger Tender Twist Bread or Buns – $1.00
Use $0.20/1 Kroger Buns Kroger Digital (exp 9/30!)
Final cost is $0.80 (for buns)
**********

Little Debbie Snack Cakes (10.5-16 oz) – $1.00
**********

Kroger Canned Fruit (15-15.25 oz) – $1.00
**********

Barilla Pasta (12-16 oz) – $1.00
Buy 2, Use $1.00/2 Barilla Whole Grain Pasta (click “coupons” in 2nd paragraph)
Or use $1.00/2 Barilla Whole Grain or Piccolini Pasta from 8/29 SS
Or use $1.00/2 Barilla Plus Multigrain Pasta from 9/26 SS
Final cost is $0.50 each if any of these are included in sale
{or Final cost is 2 for FREE!}
**********

Chef Boyardee Pasta (14.5-15 oz or 7.5 oz) – $1.00
Buy 3, Use $0.35/3 Chef Boyardee Pasta from 8/15 SS (doubles to $0.70}
Final cost is $0.77 each
**********

Duncan Hines Cake Mix (18.25 oz) – $1.00
Use $1.00 off Duncan Hines Amazing Glaze wyb Duncan Hines Cake Mix
Or use $1.00 off Duncan Hines Carrot Cake AND Cream Cheese Frosting
Final cost is ??
**********

Post Cereal (11-20 oz) – $1.98
Use $0.75/1 Post Marshmallow Pebbles or from 9/12 SS
Final cost is $1.23
{or Final cost is $0.48}
**********

Quaker Oats (18 oz) – $1.50
Use $1.00/1 Quaker Oatmeal from 8/29 or 9/12 RP
Final cost is $0.50
{or Final cost is better than FREE!}
**********

Gatorade or G2 (32 oz) – $1.00
**********

Lay’s Potato Chips (8.75-11.5 oz) – $1.98
**********

Pepsi Soft Drinks (2 Liter) – $1.00
Buy 2, Use $0.50/2 Pepsi Max or Sierra Mist Kroger Digital
Final cost is $0.75 each
**********

:: REFRIGERATED

Armour Lunchmakers – $0.99
**********

Coffee-Mate Creamer (32 oz) – $2.39
Use $0.75/1 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer
(or use $1/3 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer or $0.55/1 Nestle Coffee-Mate from Sept All You)
Final cost is $1.64
{or Final cost is $0.89}
**********  

Yoplait Yogurt (4-6 oz) – $0.50
Buy 6, Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups or from 8/8 or 9/12 GM (doubles to $0.80)
Final cost is $0.37 each
**********

Dannon Activia (4-6pk) – $1.88
Use $1.00/1 Activia Product from 8/29 or 9/12 SS
(Or Use $0.75/1 Dannon Activia Multipack)
Final cost is $0.88
{or Final cost is better than FREE!}
**********

Pillsbury Grands! Biscuits (8 ct) – $1.67
Buy 2, Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Biscuits or from 8/8 GM (doubles to $0.60)
Or use 0.50/2 Pillsbury Grands! Biscuits from Cellfire
Final cost is $1.37 each

Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.30/2 Pillsbury Grands! Biscuits or from 8/8 GM (doubles to $0.60)
Pay $8.22, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.87 each

**********

Pillsbury Grands! Cinnamon Rolls (8 ct) – $1.67
Buy 2, Use $0.40/2 Pillsbury Grands! Sweet Rolls or from 8/8 or 9/12 GM or 8/22 SS (doubles to $0.80)
Final cost is $1.27 each

Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.40/2 Pillsbury Grands! Sweet Rolls or from 8/8 or 9/12 GM or 8/22 SS (doubles to $0.80)
Pay $7.62, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.77 each

**********

Pillsbury Grands! Crescent Rolls (8 ct) – $1.67
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls (doubles to $1.00)
(or use $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls from 9/12 GM)
Final cost is $1.17 each

Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls (doubles to $1.00)
Pay $7.02, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.67 each

**********

Kroger Medium Eggs (dozen) – $0.50 (SA-weet!)
**********

Kroger Cheese (6-8 oz) – $1.67
**********

Tropicana Pure Premium Orange Juice (64 oz) or Trop50 (59 oz) – $2.99
Use $1.00/1 Tropicana Trop50 from 9/26 RP
Final cost is $1.99
{or Final cost is $0.99}
**********

:: FROZEN

Lean Cuisine Entrée (5-12.75 oz) – $2.00
Buy 2, Use $1.00/2 Lean Cuisine Market Creations (mfr Q)
(or use $1.00/3 Lean Cuisine Entrees)
Final cost is $1.50 each
{or Final cost is $1.00 each}
**********

Tyson Chicken or Any’tizers (22-30 oz) – $5.98 
Use $1.00/1 Tyson Breaded Chicken or Any’tizers from 8/15 SS
Final cost is $4.98
{or Final cost is $3.98}
**********   

Michelina’s Entrée (4.65-9 oz) – $0.88 
Buy 5, Use $1.00/5 Michelina’s Entrees
Final cost is $0.68 each
{or Final cost is $0.48 each}
**********    

Freschetta Pizza (9.4-28.01 oz) – $5.49
Use $1.00/1 Freschetta Pizza
(Or Use $0.75/1 Freschetta Pizza from 9/12 SS)
Final cost is $4.49
{or Final cost is $3.49}
**********

Totino’s Pizza Rolls (18ct) – $1.25
Buy 2, Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks or from 8/8 or 9/12 GM (doubles to $0.80)
Final cost is $0.85 each
**********

Green Giant Vegetables (7-10 oz) – $1.50
Buy 3, Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Veges or from 9/12 GM
Final cost is $1.30 each
{or Final cost is $1.10 each}

Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (2) $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Veges or from 9/12 GM
Pay $7.80, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.80
{or Final cost is $0.60 each}

**********

Ben & Jerry’s Ice Cream (16 oz) – $2.99
Buy 2, Use $1.00/2 Ben & Jerry’s Frozen Items or from 9/19 RP
Final cost is $2.49 each
{or Final cost is $1.99 each}
**********

Breyer’s Ice Cream (48 oz) – $2.99
**********

:: HOUSEHOLD & PERSONAL

All Laundry Detergent (32-63 oz) – $2.99
Use $1.00/1 All Oxi-Active Laundry Detergent
or $1.00/1 All Liquid Laundry Detergent from 9/26 RP
Final cost is $1.99
{or Final cost is $0.99}
**********

Ziploc Food Storage Containers (1-5 ct) – $2.50
Buy 2, $1.50/2 Ziploc Brand Containers from 8/8 SS or from Kroger Digital
Final cost is $1.75 each
**********    

Windex (14-26oz) – $2.99
Use $0.55/1 Windex Multi-Surface Cleaner or Wipes from 9/26 SS
Or Use $1.00/2 Windex Glass Cleaners from 9/26 SS or from Kroger Digital
Final cost is $2.44
{or Final cost is $1.89}
**********

Shout Laundry Stain Remover (14-26oz) – $2.99
Use $0.55/1 Shout Laundry Product from 9/26 SS or from Kroger Digital
Final cost is $2.44
{or Final cost is $1.89}
**********

Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaner (14-26oz) – $2.99
Buy 2, Use $1.00/2 Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaner from 9/26 SS
Final cost is $2.49 each
{or Final cost is $1.99}
**********

Energizer Max Batteries (AA/AAA 20ct) – $7.99 – $2.00 instant savings
Use $1.00/1 Energizer Batteries or Flashlight or from 9/12 SS
Or Use 0.50/1 Energizer Batteries or Flashlight from 8/1 SS (doubles to $1.00)
Update: the $2.00 instant savings is actually a peelie manufacturer coupon!
Final cost is 5.99
**********

 

Be sure to check your local ad for all the great produce and meat sales this week! Plus check the ad for tons of Kroger Brand sales with no coupon matchups. You may have a coupon in one of your Kroger Home Mailers.

I only list the best coupons available, but if you’re purchasing multiples be sure to search my Coupon Database for more coupons available!

This post is part of Becentsable’s Grocery Gathering.
Love our readers
I love hearing from you! If you do this deal, please be sure to leave a comment and give this post a share. Thank you for showing up every day. I have the absolute BEST readers.
Filed Under: KROGER

Leave a Comment

Comments

There are no comments.