• My Kroger deals are based on the ad for Ohio (Great Lakes/Columbus Region). My Kroger doubles up to and including $0.50, so that is the main math I do. I have many readers who’s Kroger store (Perrysburg!) doubles up to and including $1.00 coupons, so I also do a second Final cost in {blue}, reflecting that math as well. If an item is priced 2/$5 (for example), you do not have to purchase 2 items to receive the $2.50 each price. For Buy One Get One Free Items you do NOT have to buy both to get the half price. Check your local store for policies regarding this.
  • Make sure you have loaded your Upromise, Shortcuts, Cellfire, Kroger Digital Coupons and P&G e-Saver onto your shopper’s card – if you purchase an item that is on these lists, it is automatically deducted at checkout! e-coupons do NOT double. e-Coupons CANNOT be stacked with paper coupons as they are considered manufacturer coupons.

View the current Catalina Promotions with coupon matchups!

Here are the best deals for 11/15 – 11/21:

Buy Any 4 Participating General Mills or Pillsbury Products, Get $4.00 Instantly at Checkout!

Select General Mills Cereals (9-14.8 oz) – $2.49
$1.00/2 Select Chex Cereals
$1.00/2 Select Chex Cereals or from 11/14 GM
$1.00/2 Select General Mills Cereals from 10/31 SS or 11/14 GM
$1.00/2 Select Cheerios from 11/7 SS
$0.75/1 Select Total Cereals or from 10/10 SS (exp 11/20!) (may not be included in sale)
$0.75/1 Select Fiber One Cereals from 10/10 SS (exp 11/20!) (may  not be included in sale)
$1.00/3 Basic 4, Cheerios, Chex, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs or Cookie Crisp Cereals
$1.00/2 Boo Berry, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp or Count Chocula Cereals
$0.55/1 Cinnamon Toast Crunch Cereal
$1.00/2 Boo Berry, Cinnamon Toast Crunch or Cocoa Puffs
$1.00/2 Basic 4, Chex, Fiber One, Honey Nut Clusters, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, Total or Wheaties from 10/31 SS
…same coupons available to load from Cellfire and Shortcuts

Deal Idea:
Buy (4) Participating General Mills Cereals
Use (2) ANY of the $1.00/2 coupons listed above
Save $4.00 Instantly at checkout
Final cost is $0.99 each
{or Final cost is $0.49 each}

Buy (4) Pillsbury Toaster Strudel – $2.49 each
Use (2) $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries from 9/12 or 10/3 GM (doubles to $1.00)
Save $4.00 Instantly at checkout
Final cost is $0.99 each

Buy (4) Pillsbury Ready to Bake Cookie Dough – $2.49 each
Use (2) $1.00/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough from 9/12, 10/3 or 11/14 GM
Save $4.00 Instantly at checkout
Final cost is $0.99 each
{or Final cost is $0.49 each}

Buy (4) Pillsbury Grands! Cinnamon Rolls – $2.49 each
Use (4) $0.50/1 Pillsbury Sweet Rolls from 11/14 GM (doubles to $1.00)
Or Use $0.40/2 Pillsbury Grands! Sweet Rolls or from 9/12, 10/3, 11/14 GM or 10/24 or 11/7 SS
Save $4.00 Instantly at checkout
Final cost is $0.49 each
***this may also generate a $1.00 Catalina!!
**********

OTHER GREAT DEALS

Dole Mandarin Organges, Pineapple or Mixed Fruit (10-20 oz can) – $1.00
Buy 2, Use $0.50/2 Dole Mandarin Oranges from November All You
Final cost is $0.50 each
**********

Chef Boyardee Pasta – $0.88
Use $1.25 off Chef Boyardee Big or Whole Grain Pasta AND 4 Cans of Regular Pasta from 10/17 SS
Final cost varies
**********

Campbell’s Cream of Mushroom or Cream of Chicken Soup (10.75 oz) – $1.00
Buy 3, Use $1.50/3 Campbell’s “Great for Cooking” Soups (print the ones with no exclusions!)
Or use $1.00/4 Campbell’s “Great for Cooking” Soups
Or use $0.25/4 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups from 10/3 or 11/7
Final cost is as low as $0.50 each!
**********

Kroger Vegetables (11-15.25 oz cans) – $0.50
**********

Ocean Spray Cranberry Sauce (14-16 oz) – $1.00
Kroger Cranberry Sauce (14 oz) – $0.88
**********

Heinz Homestyle Gravy (12 oz jar) – $1.00
Buy 3, Use $1.00/3 Heinz Homestyle Gravy
Final cost is $0.42 each
{or Final cost is $0.08 each}
**********

Betty Crocker Potatoes (4.5-6.6 oz) – $1.00
Buy 2, $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes from 10/3 or 11/14 GM (doubles to $1.00) or from Cellfire or Shortcuts
Final cost is $0.50 each
**********

Hormel Pepperoni (4-8 oz) – $3.00
Use $0.55/1 Hormel Pepperoni Pack from 11/7 SS
Or Use $0.55/2 Hormel Pepperoni Product
Final cost is $2.45
{or Final cost is $1.90}
**********

Idahoan Potatoes (4-4.1 oz Pouch) – $1.00
Buy 3, Use $0.75/3 Idahoan Potatoes
Final cost is $0.75 each
{or Final cost is $0.50 each}
**********

Stove Top Stuffing (6 oz) – $1.25
Buy 2, Use $1.00/2 Stove Top Products
Or Use $1.00/2 Stove Top Products (Target mfr)
Final cost is $0.75 each
{or Final cost is $0.25 each!}
**********

Kroger Broth (14 oz can) – $0.50
**********

Hellmann’s Mayonnaise (30 oz) – $2.99
Use $0.50/1 Hellmann’s Product from 11/14 RP (doubles to $0.50)
Or use $0.75/1 Hellmann’s Product
Final cost is $1.99
{or Final cost is $1.49}
**********

Hidden Valley Ranch Dressing (24 oz) – $2.99
**********

Nabisco Ritz or Snack Crackers (5.5-16 oz) -$1.99
Use $1.00/1 Nabisco Crackers from 11/14 SS
Or $1.00/1 Wheat Thins or $1.00/1 Wheat Thins Crunch Stix (facebook)
Or $1.00/1 Wheat Thins Sticks from 9/19 SS (if included)
Or $1.00/1 Wheat Thins Crunch Stix from 9/19 SS (if included)
Or $1.00/2 SpongeBob Cheese Nips Product
Final cost is $0.99
{or Final cost is FREE!}
**********

Folgers Coffee (22.6-33.9 oz) – $6.99
Use $1.00/1 Folgers Product from 11/7 RP
Final cost is $5.99
{or Final cost is $4.99}
**********

Kroger Granulated Sugar (4 lb) – $1.99
Gold Medal Flour (5 lb) – $1.99
**********

Nestle Toll House Morsels (10-12 oz) – $1.98
Buy 2, Use $1.00/2 Nestle Toll House Morsels
Final cost is $1.48 each
{or Final cost is $0.98 each}
**********

Betty Crocker Cake Mix (18-20 oz) – $1.00
Use $0.50 off Betty Crocker Cake Mix AND Frosting or from 10/3 or 11/14 GM (double $1.00)
(frosting was $1.49 last week)
Final cost is about $0.75 each
**********

Gerber 2nd Foods (3.5-7 oz) – $0.89
**********

Aquafina Water (24 pk, 16.9 oz bottles) – $3.99
**********

:: REFRIGERATED

Kroger Sour Cream or Dip (12-16 oz) – $1.00
Kroger Butter (16 oz) – $2.77
Kroger Whipping Cream (16 oz) – $2.50
Kroger Cheese (6-8 oz) – $1.67
Kraft Cheese (5-8 oz) – $2.50
Philadelphia Cream Cheese (8 oz bar) – $1.25
**********

Shedd’s Country Crock (45 oz) – $1.99
Catalina Deal Idea:
Buy 2, Use (2) $0.40/1 Shedd’s Country Crock or from 11/14 RP (doubles to $0.80)
Pay $2.38, get back $1.00 OYNO
Final cost is $0.69 each
**********

Coffee-Mate Liquid Creamer (32 oz) – $2.79
Use $1.50/1 Coffee-Mate Creamer (15 oz+)
$1.00/1 Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer (15 oz+)
$0.75/1 Coffee-Mate Creamer (15 oz+)
$0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer (15 oz+)
$0.75/1 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product
$1.00/3 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product
Final cost is as low as $1.29
{or Final cost is as low as $0.79}
**********

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Top50 Juice (6pk or 59 oz) – $2.50
Buy 2, Use $1.00/2 Tropicana Trop50 Product from 9/26 RP
Final cost is $2.00 each
**********

Bob Evans Breakfast Sausage (12-16 oz) -$2.99
Use $0.25/1 Bob Evans Sausage from 11/7 SS (doubles to $0.50)
Final cost is $2.49
**********

Bob Evans Refrigerated Side Dish (12-24 oz) – $3.00
Use $0.35/1 Bob Evans Refrigerated Side from 11/7 SS (doubles to $0.70)
Final cost is $2.30
**********

Pillsbury Grands Biscuits (8 ct) – $1.50
Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits or from 9/12 or 10/3 GM (doubles to $0.60)
Pay $7.20, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.70 each
**********

Pillsbury Crescent Rolls (8 ct) – $1.50
Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls or $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls (doubles to $1.00)
(Or Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls from 9/12 GM, 10/3 GM, 11/14 GM, 10/24 SS or 11/7 SS)
Pay $6.00, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.50 each
**********

Pillsbury Sweet Rolls (8 ct) – $1.50
Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or from 9/12 GM, 10/3 or 11/14 GM or 10/24 SS or 11/7 SS (doubles to $0.80)
Pay $6.60, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.60 each
**********

Pillsbury Pie Crusts (14.1 oz) – $2.99
Buy 2, Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crust or from 10/10 SS or 11/14 GM (doubles to $1.00)
Final cost is $2.49 each
***may also be included in Catalina
**********

:: FROZEN

Green Giant Frozen Boxed Vegetables (7-10 oz) – $0.88
Buy 3, Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables or from Shortcuts.com, Cellfire or from 10/3 or 11/14 GM
Final cost is $0.68 each
{or Final cost is $0.48 each}
**********

Kroger Deluxe Ice Cream (48 oz) – $2.50
**********

Turkey Hill Ice Cream (48 oz) – $2.79
Buy 2, Use $1.00/2 Select Turkey Hill Products from 8/29 RP
Final cost is $2.29 each
{or Final cost is $1.79 each}
**********

Buy ANY (2) Frozen Pumpkin Pies = FREE Cool Whip (8 oz)
Deal Idea #1:
Buy (2) Sara Lee Homestyle Pumpkin Pies (37 oz) – $2.50 each
Use (2) $1.00/1 Sara Lee Frozen Dessert
Or $0.75/1 Sara Lee Sweet Goods Product or $0.75/1 Sara Lee Frozen Dessert or from 11/7 RP
Final cost is $1.50 + FREE Cool Whip!
{or Final cost is $0.50 each + FREE Cool Whip!}

Deal Idea #2:
Buy (2) Marie Callender’s Pumpkin Pies (36 oz) – $3.99

Use (2) $1.00/1 Marie Callender’s Dessert Pie
Final cost is $2.99 each + FREE Cool Whip!
{or Final cost is $1.99 + FREE Cool Whip!}
**********

Marie Callender’s Fruit or Cream Pie (28-46 oz) – $4.99
Use $1.00/1 Marie Callender’s Dessert Pie
Final cost is $3.99
{or Final cost is $2.99}
**********

DiGiorno Pizza (25.9-36.8 oz) – $5.99
Use $1.00/1 Digiorno Pizza from 11/14 RP
Final cost is $4.99
{or Final cost is $3.99}
**********

Kellogg’s Eggo Waffles (8-10 ct) – $2.00
Buy 2, Use $1.00/2 Kellogg’s Eggo Product
Final cost is $1.50 each
{or Final cost is $1.00 each}
**********

Stouffer’s Family Size Entree (29.5-40 oz) – $5.49
Use $1.00/1 Select Stouffer’s Entrees or from 9/26 RP
Final cost is $4.49
{Or Final cost is $3.49}
**********

:: HOUSEHOLD

Duracell Coppertop Batteries (AA/AAA 4ct, C/D 2ct, 9V 1ct) – $1.98
Catalina Deal Idea:
Buy $15 worth of Duracell Batteries = $3.00 OYNO

Buy 8*, use (8) $1.50/1 Duracell Coppertop from 11/14 RP
Pay $3.84, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.11 each
*this coupon limits 4 coupons per transaction, so if your store denies it you can also use the $0.75/1 Qs from 10/10 PG)
(rumor is this Cat may print when you buy only 5 packs! thanks, Workin’TheDeals!)
**********

Quilted Northern Bathroom Tissue (12 double rolls) – $5.99
Use $0.50/1 Quilted Northern Soft & Strong or Ultra Plush (doubles to $1.00)
Final cost is $4.99
**********

Buy (2) Participating Household Essential Products = $2.00 OYNO (may be limit 2 rewards per transaction??)
Here are the deal scenarios (all mix and match):

Buy (2) Clorox Bleach (82-96 oz) – $1.99 each
Use (2) $0.25/1 Clorox Brand Bleach from 10/3 SS (doubles to $0.50)
Pay $2.98, get back $2.00 OYNO
Final cost is $0.49 each

Buy (2) Clorox Clean Up Spray (32 oz) – $2.49 each
Use (2) $0.35/1 Clorox Cleanup or Toilet Cleaner from 10/3 SS (doubles to $0.70)
Pay $3.58, get back $2.00 OYNO
Final cost is $0.79 each

Buy (2) Clorox Disinfecting Wipes (35 ct) – $2.49 each
Use (2) $1.00/1 Clorox Disinfecting Wipes (facebook, “clorox home”, offers)
Or use $0.40/1 Clorox Disinfecting Wipes from 10/3 SS
Pay $2.98, get back $2.00 OYNO
Final cost is $0.49 each
{or Final cost is 2 for FREE + $1.02 Moneymaker!}

Buy (2) Tilex Fresh Shower Cleaner (32 oz) – $2.49 each
Use (2) $1.00/1 Tilex Mold & Mildew Remover
Pay $2.98, get back $2.00 OYNO
Final cost is $0.49 each
{or Final cost is 2 for FREE + $1.02 Moneymaker!}

Buy (2) Glad Trash Bags (25-80 ct) – $6.99 each
Use (2) $0.75/1 Glad Trash Bags from 10/31 PG
Pay $12.48, get back $2.00 OYNO
Final cost is $5.24 each
{or Final cost is $4.49 each}

Buy (2) Viva Paper Towels (6 rolls) – $6.49 each
Use (2) $0.75/1 Viva Towels Big Roll from October All You
Or use $0.50/2 Viva Paper Towels
Pay $11.48, get back $2.00 OYNO
Final cost is $4.74 each
{or Final cost is $3.99 each}
**********

:: PERSONAL

Suave Deodorant (1.4 oz) – $0.88
Use $0.50/1 Suave Deodorant Product from 11/14 RP (doubles ot $1.00)
Final cost is FREE!
**********

Suave Shampoo/Conditioner (15-18 oz) – $0.88
Buy 2, Use $0.50/2 Select Suave Professional Items from 11/14 RP (doubles to $1.00)
Final cost is $0.38 each
**********

Crest ProHealth Toothpaste (5.8-6 oz) – $2.99
Use $1.00/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 10/31 PG
Or use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 10/31 PG
Or use $0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 10/10 PG
Final cost is $1.99
{or Final cost is $0.99}
**********

Scope Outlast (750 ml) – $2.99
Use $2.00/1 Scope Mouthwash from 11/7 RP
Or use $0.75/1 Scope Mouthwash from 10/10 PG
Final cost is $0.99
**********

Tampax Pearl Tampons (18-20 ct) – $3.99
Use $1.00/1 Tampax Pearl or Compak Pearl from 10/31 PG
Final cost is $2.99
{or Final cost is $1.99}
**********

Huggies Jumbo Pack Diapers or Pull-Ups – $8.99
Use $3.00/1 Huggies Pure & Natural Diapers
Or Use $2.50/1 Huggies Little Snugglers or Little Movers Diapers
Or Use $2.50/1 Huggies Snug & Dry Diapers
Or Use $2.00/1 Huggies Pull-Ups Training Pants
Final cost is as low as $5.99
**********

Search my Coupon Database for more coupons if you’re purchasing multiples or items not on sale!

Check out your local sales ad forthis week’s awesome meat and produce sales!

This post is part of Becentsable’s Grocery Gathering.
Love our readers
I love hearing from you! If you do this deal, please be sure to leave a comment and give this post a share. Thank you for showing up every day. I have the absolute BEST readers.
Filed Under: KROGER

Leave a Comment

Comments

There are no comments.