• My Kroger deals are based on the ad for Ohio (Great Lakes/Columbus Region). My Kroger doubles up to and including $0.50, so that is the main math I do. I have many readers who’s Kroger store (Perrysburg!) doubles up to and including $1.00 coupons, so I also do a second Final cost in {blue}, reflecting that math as well. If an item is priced 2/$5 (for example), you do not have to purchase 2 items to receive the $2.50 each price. For Buy One Get One Free Items you do NOT have to buy both to get the half price. Check your local store for policies regarding this.
  • Make sure you have loaded your Upromise, Shortcuts, Cellfire, Kroger Digital Coupons and P&G e-Saver onto your shopper’s card – if you purchase an item that is on these lists, it is automatically deducted at checkout! e-coupons do NOT double. e-Coupons CANNOT be stacked with paper coupons as they are considered manufacturer coupons. This is clearly stated in their online policy.

View the current Catalina Promotions with coupon matchups!

Here are the best deals for 11/22 – 11/28:

Buy Any 4 Participating General Mills or Pillsbury Products, Get $4.00 Instantly at Checkout!

Select General Mills Cereals (9-14.8 oz) – $2.49
$1.00/2 Select Chex Cereals
$1.00/2 Select Chex Cereals or from 11/14 GM
$1.00/2 Select General Mills Cereals from 10/31 SS or 11/14 GM
$1.00/2 Select Cheerios from 11/7 SS
$1.00/3 Basic 4, Cheerios, Chex, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs or Cookie Crisp Cereals
$1.00/2 Boo Berry, Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Cookie Crisp or Count Chocula Cereals
$0.55/1 Cinnamon Toast Crunch Cereal
$1.00/2 Boo Berry, Cinnamon Toast Crunch or Cocoa Puffs
$1.00/2 Basic 4, Chex, Fiber One, Honey Nut Clusters, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, Total or Wheaties from 10/31 SS
…same coupons available to load from Cellfire and Shortcuts

Deal Idea:
Buy (4) Participating General Mills Cereals
Use (2) ANY of the $1.00/2 coupons listed above
Save $4.00 Instantly at checkout
Final cost is $0.99 each
{or Final cost is $0.49 each}

Buy (4) Pillsbury Toaster Strudel – $2.49 each
Use (2) $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries from 9/12 or 10/3 GM (doubles to $1.00)
Save $4.00 Instantly at checkout
Final cost is $0.99 each

Buy (4) Pillsbury Ready to Bake Cookie Dough – $2.49 each
Use (2) $1.00/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough from 9/12, 10/3, 11/14 GM or 11/21 SS
Save $4.00 Instantly at checkout
Final cost is $0.99 each
{or Final cost is $0.49 each}

Buy (4) Pillsbury Grands! Cinnamon Rolls – $2.49 each
Use (4) $0.50/1 Pillsbury Sweet Rolls from 11/14 GM (doubles to $1.00)
Or Use $0.40/2 Pillsbury Grands! Sweet Rolls or from 9/12, 10/3, 11/14 GM or 10/24 or 11/7 or 11/21 SS
Save $4.00 Instantly at checkout
Final cost is $0.49 each
***this may also generate a $1.00 Catalina!!
**********

OTHER GREAT DEALS

:: DELI & PRODUCE

Private Selection Ham or Chicken Breast – $5.99/lb
Use $0.55/1 lb Private Selection Meat or Cheese Kroger Digital Coupon
Final cost is $5.44/lb
**********

California Cuties Clementines (5 lb bag) – $4.99
Celery – $1.00/bunch
Sweet Potatoes – $0.58/lb
Kroger Idaho Potatoes (5 lb bag) – $1.00
Broccoli – $1.67/bunch
Green Beans – $0.99/lb

Cranberries (12 oz bag) – $1.88
Pineapple – $1.99 each
Apples (Jazz, Ambrosia or Honeycrisp) – $1.99/lb

Blueberries, Blackberries or Raspberries (6 oz) – $2.50
Use $0.50/1 Driscoll’s Berries (doubles to $0.50) 
Final cost is $1.50
**********

:: PACKAGED FOODS

Kroger Brown ‘N Serve Rolls (12 ct) – $1.00
**********

Sun-Maid Raisins (24 oz) – $2.99
Buy 2, Use $1.00/2 SunMaid Raisins or Dried Fruit from 11/7 SS
Final cost is $2.49 each
{or Final cost is $1.99}
***or use $0.35/1 Sun-Maid received from Planning Ahead Project = $2.29***
**********

Dole Mandarin Oranges, Pineapple or Mixed Fruit (10-20 oz can) – $1.00
Buy 2, Use $0.50/2 Dole Mandarin Oranges from November All You
Final cost is $0.50 each
**********

Campbell’s Cream of Mushroom or Cream of Chicken Soup (10.75 oz) – $1.00
Buy 3, Use $1.50/3 Campbell’s “Great for Cooking” Soups (print the ones with no exclusions!)
Or use $1.00/4 Campbell’s “Great for Cooking” Soups
Or use $0.25/4 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups from 10/3 or 11/7
Final cost is as low as $0.50 each!
**********

Kroger Vegetables (11-15.25 oz can) – $0.50
Kroger Broth (14 oz can) – $0.50
Kroger Yams (40 oz can) – $1.69
**********

Carnation Evaporated Milk (12 oz can) – $1.19
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk printable or from 9/26 SS (exp 11/30!) or 11/14 RP (doubles to $1.00)
Final cost is $0.69 each
**********

Ocean Spray Cranberry Sauce (14-16 oz) – $1.00
**********

French’s French Fried Onions (6 oz) – $2.99
Use $0.50/1 French’s French Fried Onions printable or from 11/7 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $1.99
**********

Hormel Pepperoni (4-8 oz) – $3.00
Use $0.55/1 Hormel Pepperoni Pack from 11/7 SS
Or Use $0.55/2 Hormel Pepperoni Product
Final cost is $2.45
{or Final cost is $1.90}
**********

Heinz Homestyle Gravy (12 oz jar) – $1.00
Buy 3, Use $1.00/3 Heinz Homestyle Gravy
Final cost is $0.42 each
{or Final cost is $0.08 each}
***or use $0.50/1 Heinz Homestyle Gravy received from Planning Ahead Project = FREE!***
**********

Pepperidge Farm Stuffing (12-14 oz) – $2.50
Catalina Deal Idea (Buy $10 worth in a single transaction = $3.00 OYNO)
Buy (4) Bags of Pepperidge Farm Stuffing
Pay $10.00, get back $3.00 OYNO
Final cost is $1.75 each
**********

Betty Crocker Potatoes (4.5-6.6 oz) – $1.00
Buy 2, $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes from 10/3 or 11/14 GM or 11/21 SS (doubles to $1.00) or from Cellfire or Shortcuts
Final cost is $0.50 each
**********

Idahoan Potatoes (4-4.1 oz Pouch) – $1.00
Buy 3, Use $0.75/3 Idahoan Potatoes
Final cost is $0.75 each
{or Final cost is $0.50 each}
**********

Stove Top Stuffing (6 oz) – $1.25
Buy 2, Use $1.00/2 Stove Top Products
Or Use $1.00/2 Stove Top Products (Target mfr)
Final cost is $0.75 each
{or Final cost is $0.25 each!}
**********

Hidden Valley Ranch Dressing (24 oz) – $2.99
**********

Nabisco Ritz or Snack Crackers (5.5-16 oz) -$1.99
Use $1.00/1 Nabisco Crackers from 11/14 SS
Or $1.00/1 Wheat Thins or $1.00/1 Wheat Thins Crunch Stix (facebook)
Or $1.00/1 Wheat Thins Sticks from 9/19 SS (if included)
Or $1.00/1 Wheat Thins Crunch Stix from 9/19 SS (if included)
Or $1.00/2 SpongeBob Cheese Nips Product
Final cost is $0.99
{or Final cost is FREE!}
**********

Folgers Coffee (22.6-33.9 oz) – $6.99
Use $1.00/1 Folgers Product from 11/7 RP
Final cost is $5.99
{or Final cost is $4.99}
**********

Kroger Granulated Sugar (4 lb) – $1.99
Gold Medal Flour (5 lb) – $1.99
Kroger Vegetable or Canola Oil (48 oz) – $1.99
**********

Nestle Toll House Morsels (10-12 oz) – $1.98
Buy 2, Use $1.00/2 Nestle Toll House Morsels
Final cost is $1.48 each
{or Final cost is $0.98 each}
**********

Betty Crocker Cake Mix (18-20 oz) – $1.00
Betty Crocker Frosting (12-16 oz) – $1.49
Use $0.50 off Betty Crocker Cake Mix AND Frosting or from 10/3 or 11/14 GM (doubles to $1.00)
Final cost is about $0.75 each
**********

Pepperidge Farm Milano Cookies 5-7.5 oz) – $2.49
Use $1.00/1 Pepperidge Farm Cookies printable
Final cost is $1.49
{or Final cost is $0.49}
**********

Lay’s Potato Chips (8.75-11 oz) – $1.98
**********

Aquafina Water (24 pk, 16.9 oz bottles) – $3.99
Sobe Juice, Tea or Lifewater (20 oz bottle) – $1.00
**********

:: REFRIGERATED

Kroger Butter (16 oz) – $2.77
Kroger Whipping Cream (16 oz) – $2.50
Kroger Eggnog (64 oz) – $2.99
Kroger Cheese (6-8 oz) – $1.67
Philadelphia Cream Cheese (8 oz bar) – $1.25
**********

Kraft Cheese (5-8 oz) – $2.50
Use $1.00/1 Kraft Shredded Cheese w/a Touch of Philadelphia
Or Use $1.00/1 Kraft Shredded Cheese w/a Touch of Philadelphia
(if included…I could NOT find this variety in my store last week)
Final cost is $1.50
{or Final cost is $0.50}
**********

Shedd’s Country Crock (45 oz) – $1.99
Catalina Deal Idea:
Buy 2, Use (2) $0.40/1 Shedd’s Country Crock or from 11/14 RP (doubles to $0.80)
Pay $2.38, get back $1.00 OYNO
Final cost is $0.69 each
**********

Coffee-Mate Liquid Creamer (32 oz) – $2.79
Use $1.50/1 Coffee-Mate Creamer (15 oz+)
$1.00/1 Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer (15 oz+)
$0.75/1 Coffee-Mate Creamer (15 oz+)
$0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer (15 oz+)
$0.75/1 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product
$1.00/3 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product
Final cost is as low as $1.29
{or Final cost is as low as $0.79}
**********

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Top50 Juice (6pk or 59 oz) – $2.50
Buy 2, Use $1.00/2 Tropicana Trop50 Product from 9/26 RP
Final cost is $2.00 each
**********

Bob Evans Breakfast Sausage (12-16 oz) -$2.99
Use $0.25/1 Bob Evans Sausage from 11/7 SS (doubles to $0.50)
Final cost is $2.49
**********

Bob Evans Refrigerated Side Dish (12-24 oz) – $3.00
Use $0.35/1 Bob Evans Refrigerated Side from 11/7 SS (doubles to $0.70)
Final cost is $2.30
**********

Hormel Fully Cooked Entree (17 oz) – $4.99
Use $1.00/1 Hormel Refrigerated Entree printable or from 9/19 SS (exp 11/24!) or 11/14 SS
Final cost is $3.99
{or Final cost is $2.99}
**********

Oscar Mayer Bacon (12-16 oz) – $3.99
**********

Riverside Turkey (18 lbs+) – $0.49/lb
Limit 1 with additional $10 purchase (valid through 11/25 only)
**********

Smithfield Ham – $1.29/lb
Use $1.00/1 Smithfield Ham from November All You
Final cost varies
**********

Pillsbury Grands Biscuits (8 ct) – $1.50
Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits or from 9/12 or 10/3 GM (doubles to $0.60)
Pay $7.20, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.70 each
**********

Pillsbury Crescent Rolls (8 ct) – $1.50
Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls or $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls (doubles to $1.00)
(Or Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls from 9/12 GM, 10/3 GM, 11/14 GM, 10/24 SS or 11/7 or 11/21 SS)
Pay $6.00, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.50 each
**********

Pillsbury Sweet Rolls (8 ct) – $1.50
Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or from 9/12 GM, 10/3 or 11/14 GM or 10/24 SS or 11/7 or 11/21 SS (doubles to $0.80)
Pay $6.60, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.60 each
**********

:: FROZEN

Green Giant Frozen Boxed Vegetables (7-10 oz) – $0.88
Buy 3, Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables or from Shortcuts.com, Cellfire or from 10/3 or 11/14 GM
Final cost is $0.68 each
{or Final cost is $0.48 each}
**********

Kroger Deluxe Ice Cream (48 oz) – $2.50
**********

Edy’s Ice Cream (48 oz) – $2.99
Use $0.75/1 Edy’s Product from Planning Ahead Project (if you recieved)
Final cost is $2.24
{or Final cost is $1.49}
**********

Buy ANY (2) Frozen Pumpkin Pies = FREE Cool Whip (8 oz)
Deal Idea #1:
Buy (2) Sara Lee Homestyle Pumpkin Pies (37 oz) – $2.50 each
Use (2) $1.00/1 Sara Lee Frozen Dessert
Or $0.75/1 Sara Lee Sweet Goods Product or $0.75/1 Sara Lee Frozen Dessert or from 11/7 RP
Final cost is $1.50 + FREE Cool Whip!
{or Final cost is $0.50 each + FREE Cool Whip!}

Deal Idea #2:
Buy (2) Marie Callender’s Pumpkin Pies (36 oz) – $3.99

Use (2) $1.00/1 Marie Callender’s Dessert Pie
Final cost is $2.99 each + FREE Cool Whip!
{or Final cost is $1.99 + FREE Cool Whip!}
**********

Marie Callender’s Fruit or Cream Pie (28-46 oz) – $4.99
Use $1.00/1 Marie Callender’s Dessert Pie
Final cost is $3.99
{or Final cost is $2.99}
**********

DiGiorno Pizza (25.9-36.8 oz) – $5.99
Use $1.00/1 Digiorno Pizza from 11/14 RP
Final cost is $4.99
{or Final cost is $3.99}
**********

Stouffer’s Family Size Entree (29.5-40 oz) – $5.49
Use $1.00/1 Select Stouffer’s Entrees or from 9/26 RP
Final cost is $4.49
{Or Final cost is $3.49}
**********

Michelina’s Entree (4.65-9 oz) – $0.88
Buy 5, Use $1.00/5 Michelina’s Entrees printable
Final cost is $0.68 each
{or Final cost is $0.48 each}
**********

Tyson Chicken Nuggets, Tenders or Patties (20.5-29 oz) – $4.99
Use $1.00/1 Tyson Frozen Breaded Chicken from 10/10 SS
Final cost is $3.99
{or Final cost is $2.99}
**********

:: HOUSEHOLD

Purex Laundry Detergent (50 oz) – $1.99
Use $1.00/1 Purex Natural Elements printable (if included, but don’t get your hopes up)
Final cost is $0.99
{or Final cost is FREE!}
**********

Buy (2) Participating Household Essential Products = $2.00 OYNO (may be limit 2 rewards per transaction??)
Here are the deal scenarios (all mix and match) from last week. The prices may not be valid (nothing in this week’s ad), but the Catalina is good through 11/27 so I’m hoping!

Buy (2) Clorox Bleach (82-96 oz) – $1.99 each
Use (2) $0.25/1 Clorox Brand Bleach from 10/3 SS (doubles to $0.50)
Pay $2.98, get back $2.00 OYNO
Final cost is $0.49 each

Buy (2) Clorox Clean Up Spray (32 oz) – $2.49 each
Use (2) $0.35/1 Clorox Cleanup or Toilet Cleaner from 10/3 SS (doubles to $0.70)
Pay $3.58, get back $2.00 OYNO
Final cost is $0.79 each

Buy (2) Clorox Disinfecting Wipes (35 ct) – $2.49 each
Use (2) $1.00/1 Clorox Disinfecting Wipes (facebook, “clorox home”, offers)
Or use $0.40/1 Clorox Disinfecting Wipes from 10/3 SS
Pay $2.98, get back $2.00 OYNO
Final cost is $0.49 each
{or Final cost is 2 for FREE + $1.02 Moneymaker!}

Buy (2) Tilex Fresh Shower Cleaner (32 oz) – $2.49 each
Use (2) $1.00/1 Tilex Mold & Mildew Remover
Pay $2.98, get back $2.00 OYNO
Final cost is $0.49 each
{or Final cost is 2 for FREE + $1.02 Moneymaker!}

Buy (2) Glad Trash Bags (25-80 ct) – $6.99 each
Use (2) $0.75/1 Glad Trash Bags from 10/31 PG
Pay $12.48, get back $2.00 OYNO
Final cost is $5.24 each
{or Final cost is $4.49 each}

Buy (2) Viva Paper Towels (6 rolls) – $6.49 each
Use (2) $0.75/1 Viva Towels Big Roll from October All You
Or use $0.50/2 Viva Paper Towels
Pay $11.48, get back $2.00 OYNO
Final cost is $4.74 each
{or Final cost is $3.99 each}
**********

:: PERSONAL

Suave Deodorant (1.4 oz) – $0.88
Use $0.50/1 Suave Deodorant Product from 11/14 RP (doubles to $1.00)
Final cost is FREE!
**********

Suave Shampoo/Conditioner (15-18 oz) – $0.88
Buy 2, Use $0.50/2 Select Suave Professional Items from 11/14 RP (doubles to $1.00)
Final cost is $0.38 each
**********

Crest ProHealth Toothpaste (5.8-6 oz) – $2.99
Use $1.00/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 10/31 PG
Or use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 10/31 PG
Or use $0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel from 10/10 PG
Final cost is $1.99
{or Final cost is $0.99}
**********

Scope Outlast (750 ml) – $2.99
Use $2.00/1 Scope Mouthwash from 11/7 RP
Or use $0.75/1 Scope Mouthwash from 10/10 PG
Final cost is $0.99
**********

Huggies Jumbo Pack Diapers or Pull-Ups – $8.99
Use $3.00/1 Huggies Pure & Natural Diapers
Or Use $2.50/1 Huggies Little Snugglers or Little Movers Diapers
Or Use $2.50/1 Huggies Snug & Dry Diapers
Or Use $2.00/1 Huggies Pull-Ups Training Pants
Final cost is as low as $5.99
**********

Search my Coupon Database for more coupons if you’re purchasing multiples or items not on sale!

Check out your local sales ad for this week’s awesome meat and produce sales!

This post is part of Becentsable’s Grocery Gathering.
Love our readers
I love hearing from you! If you do this deal, please be sure to leave a comment and give this post a share. Thank you for showing up every day. I have the absolute BEST readers.
Filed Under: KROGER

Leave a Comment

Comments

Amanda

November 23, 201002:04 pm

Last week the Finish dish tabs were part of the household catalina deal....are they this week?

Brittany

November 22, 201005:00 pm

This deal also generated a 1.00 oyno at the perrysburg store! Making these 0.25 each awesome deal!! Buy (4) Pillsbury Ready to Bake Cookie Dough – $2.49 each Use (2) $1.00/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough from 9/12, 10/3, 11/14 GM or 11/21 SS Save $4.00 Instantly at checkout Final cost is $0.99 each {or Final cost is $0.49 each}

TJ

November 22, 201009:42 am

Under this weeks deals starting 11/22 it goes on to say "Here are the best deals for 11/15 – 11/21:" I am confused as to whether this post is for this week or last week???

Katarina

November 22, 201009:52 am

sorry TJ! It's this weeks...I did A LOT of copying and pasting, since it was basically the same add give or take a few.