• My Kroger deals are based on the ad for Ohio (Great Lakes/Columbus Region). My Kroger doubles up to and including $0.50, so that is the main math I do. I have many readers who’s Kroger store (Perrysburg!) doubles up to and including $1.00 coupons, so I also do a second Final cost in {blue}, reflecting that math as well. If an item is priced 2/$5 (for example), you do not have to purchase 2 items to receive the $2.50 each price. For Buy One Get One Free Items you do NOT have to buy both to get the half price. Check your local store for policies regarding this.
  • Make sure you have loaded your Upromise, Shortcuts, Cellfire, Kroger Digital Coupons and P&G e-Saver onto your shopper’s card – if you purchase an item that is on these lists, it is automatically deducted at checkout! e-coupons do NOT double. e-Coupons CANNOT be stacked with paper coupons as they are considered manufacturer coupons.

View the current Catalina Promotions with coupon matchups!

Here are the best deals for 11/8 – 11/14:

10 Item Mega Event | Buy 10 Participating Items, Save $5.00 Instantly at Checkout!

*prices reflect additional $0.50 per item savings, assuming you have purchased 10 participating items

:: ORGANIC & NATURAL

Honest Tea (16.9 oz) – $0.75
Use $0.50/1 Honest Tea/Ade (doubles to $1.00)
Final cost is FREE!
**********

Horizon Organic Milk or Silk Soymilk (3 pk, 8 oz singles) – $1.99
Use $0.55/1 Horizon Organic Milk Singles (3pk) (print “singles” coupon)
Final cost is $1.44
{or Final cost is $0.89}
**********

Blue Diamond Almond Breeze (half gal) – $1.99
Use $1.00/1 Blue Diamond Almond Breeze
Final cost is $0.99
{or Final cost is FREE!}
**********

Imagine Organic Broth (32 oz) – $1.99
Buy 2, Use $1.00/2 Imagine Stock, Broth or Soup
Final cost is $1.49 each
{or Final cost is $0.99 each}
**********

Annie’s Homegrown Macaroni & Cheese (6 oz) – $0.49
**********

Boulder Canyon Chips (5 oz) – $0.99
**********

:: PACKAGED FOODS

7Up Soft Drinks (2 L) – $0.79
Deal Idea:
Buy (2) 7Up Soft Drinks – $1.29 each
Use BOGO Free A&W, Canada Dry, 7Up or Sunkist Soda from 9/19 SS
Save $0.50 each at THE END of your order wyb 10 participating items
Final cost is $0.15 each
**********

Kroger Fruit (15-15.25 oz can) – $0.49
*********

Campbell’s Cream of Mushroom or Cream of Chicken Soup (10.75 oz) – $0.49
Use $1.50/3 Campbell’s “Great for Cooking” Soups (print the ones with no exclusions!)
Or use $1.00/4 Campbell’s “Great for Cooking” Soups
Final cost is as low as 3 for better than FREE!
**********

Campbell’s Chunky Soup (15.3-19 oz) – $0.99
Use $0.50/1 Campbell’s Chunky Soup (doubles to $1.00)
Final cost is FREE!
**********

Campbell’s Select Harvest Soup (15.3-19 oz) – $0.99
Buy 2, Use $1.00/2 Campbell’s Healthy Request Select Harvest Soup or from 10/10 SS
Or Use $1.00/2 Campbell’s Select Harvest
Final cost is $0.49 each
{or Final cost is 2 for FREE!}
**********

Del Monte Tomatoes (12-14.5 oz can) – $0.49
Buy 5, Use $1.00/5 Del Monte Canned Fruits, Vegetables, Tomatoes or Fruit Cups from 9/19 RP
Final cost is $0.29 each
{or Final cost is $0.09 each}
**********

Click “More” to read entire post

Nestle Hot Cocoa (8-10 ct) – $0.49
Use $1.00 off Kraft Jet-Puffed Marsmallows AND Nestle Hot Cocoa Mix from November All You
Final cost is ?
**********

Nestle Carnation Evaporated Milk (12 oz) – $0.69
Buy 2, Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk or Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk (doubles to $1.00)
Final cost is $0.19 each
**********

Ocean Spray Cranberry Sauce (14 oz) – $0.75
**********

Swanson Broth (14.5 oz can) – $0.49
Buy 5, Use $0.50/5 Swanson Broth Can from 11/7 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $0.29 each
**********

Swanson Broth (32 oz carton) – $1.49
Buy 2, Use $0.50/2 Swanson Broth Carton from 11/7 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $0.99 each
**********

Heinz Homestyle Gravy (12 oz jar) – $0.75
Buy 3, Use $1.00/3 Heinz Homestyle Gravy
Final cost is $0.42 each
{or Final cost is $0.08 each}
**********

Campbell’s Gravy (14.5 oz) – $0.79
**********

Hormel Chili w/Beans (15 oz) – $0.88 
Buy 2, Use $0.55/2 Hormel Chili or from 11/7 SS
Final cost is $0.61 each
{or Final cost is $0.33 each}
**********

Stove Top Stuffing (6 oz) – $0.75
Buy 2, Use $1.00/2 Stove Top Products
Or Use $1.00/2 Stove Top Products (Target mfr)
Final cost is $0.25 each
{or Final cost is FREE!}
**********

Kraft Mayo or Miracle Whip (22-30 oz) – $2.79
Use $1.00/1 Miracle Whip (facebook offer)
Or Use $1.00/2 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing
Final cost is as low as $1.79
{or Final cost is as low as $0.79}
**********

Jell-O Gelatin or Instant Pudding (0.6-6 oz) – $0.79
Buy 2, Use $0.50/2 Jell-O Gelatin or Pudding fro 10/17 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $0.29 each
**********

Krusteaz Muffin Mix – $1.49
Use $0.50/1 Krusteaz Muffin Mix from 10/17 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $0.49
**********

Krusteaz Pancake Mix – $1.49
Use $0.50/1 Krusteaz Muffin Mix from 8/22 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $0.49
**********

Millstone Coffee (10-12 oz) – $7.49
Use $2.00/1 Millstone Coffee or K-Cup Portion Pack or from 10/24 RP
Final cost is $5.49
**********

Starbucks Coffee (10-12 oz) – $7.49
Use $1.00/1 Starbucks Coffee from 9/12 SS
Final cost is $6.49
{or Final cost is $5.49}
**********

Melitta #4 Coffee Filter (80-100 ct) – $2.50
Use $1.00/1 Melitta Filters from 10/3 SS
Final cost is $1.50
{or Final cost is $0.50}
**********

Cheez-It Crackers (10.5-14 oz) -$2.09
Buy 2, Use $1.00/2 Cheez-It Baked Snack Crackers
Final cost is $1.59 each
{or Final cost is $1.09 each}
**********

Ronzoni Smart Taste Pasta – $0.79
Buy (2) $1.00/2 Ronzoni Smart Taste
Final cost is $0.29 each
{or Final cost is 2 for FREE!}
**********

Ronzoni Healthy Harvest Pasta – $0.99
Buy 2, Use $1.00/2 Ronzoni Healthy Harvest
Final cost is $0.49 each
{or Final cost is 2 for FREE}
**********

Ronzoni Garden Delight Pasta – $0.99
Use $1.00/1 Ronzoni Garden Delight from 10/3 SS (regional)
Or use $0.75/1 Ronzoni Garden Delight
Final cost is as low as FREE!
**********

Quaker Life or Cap’n Crunch Cereal (14-16 oz) – $1.49
*********

Quaker Instant Oatmeal – $2.19
Use $2.00/1 Quaker Instant Oatmeal
Final cost is $0.19
**********

Quaker Chewy Granola Bars (8-10 ct) – $1.49
Buy 2, Use $1.00/2 Quaker Chewy Granola Bars from 9/19 RP (exp 11/13!)
Final cost is $0.99 each
{or Final cost is $0.49 each}
**********

Betty Crocker Fruit Snacks (6-10 ct) – $1.99
Buy 2, Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks from 9/12 GM (exp 11/6!) or 10/3 GM (doubles to $1.00)
Final cost is $1.49 each
**********

Gatorade or G2 (32 oz) – $0.49
**********

Propel Fitness Water (24 oz) – $0.49
Deal Idea:
Buy (2) Propel Fitness Waters – $0.99 each
Use BOGO Free Propel Drink (will deduct $0.99)
Save $0.50 each at checkout wyb 10 participating items (will deduct $1.00)
Final cost is 2 for FREE!
**********

Welch’s 100% Grape Juice or Sparkling Grape Juice (6pk or 25.4-64 oz) – $2.99
Use $1.00/1 Select Welch’s 100% Juices from 9/12 SS
Or Use $1.00/1 Welch’s 100% Juice Multipack from 9/12 SS
Or Use $1.00/1 Welch’s Healthy Start 100% Refrigerated Juice
Final cost is $1.99
{or Final cost is $0.99}
**********

Frito Lay Sun Chips or Baked Lays (8.75-11.5 oz) – $2.79
**********

Nestle Pure Life Water (24 pk, 16.9 oz bottles) – $3.19
Buy 2, Use $2.00/2 Nestle Pure Life Water (20 pk+)
Or Use $1.00/2 Nestle Pure Life Water Multipack from 10/31 RP
Final cost is $2.19 each
**********

:: REFRIGERATED

International Delight Coffee Creamer (32 oz) – $2.19
Use $0.55/1 International Delight or from 11/7 SS
Or Use $1.00/2 International Delight Quart from 9/26 SS
Final cost is $1.64
{or Final cost is $1.09}
**********

Land O Lakes Half and Half (32 oz) – $2.19
Use $0.75/1 Land O Lakes Half And Half Quart
Or Use $0.55/1 Land O Lakes Half & Half from 11/7 SS
Final cost is $1.44
{or Final cost is $0.69}
**********

Dannon Activia Yogurt (4 ct) – 1.49
Use $1.00/1 Dannon Activia Multipack from 10/10 SS
Or Use $0.75/1 Dannon Activia Multipack
Final cost is $0.74
{or Final cost is FREE!}
**********

Dannon Yogurt (select, 32 oz or 4-6 ct) – $1.49
Use $1.00/1 Dannon Yogurt Product (32 oz)
Or Use $1.00/1 Dannon Danimals Product from 10/10 SS
Or Use $0.50/1 Dannon Light & Fit Multipack or from 10/10 SS (doubles to $1.00)
Or Use $0.55/1 Dannon DanActive
Final cost is as low as $0.49
{or Final cost is as low as FREE!}
**********

Nestle Ready to Bake Cookies (13.5-18 oz) – $1.99
**********

Pillsbury Pie Crusts (14.1 oz) – $1.99
Buy 2, Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crust or from 10/10 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $1.49 each
**********

Land O Lakes (16 oz) – $2.49
Buy 2, Use $1.00/2 Land O Lakes Butter from 10/24 SS
Final cost is $1.99
{or Final cost is $1.49 each}
**********

:: FROZEN

Simply Potatoes (20 oz) – $0.99
**********

Private Selection Ice Cream (48 oz) – $3.49
**********

Weight Watchers Smart Ones Entree (4.4-11.5) – $1.98
Buy 10, Use $4.00/10 Weight Watchers Smart Ones Product (take short survey)
Or Use $1.00/5 Weight Watchers Smart Ones
Final cost is $1.58 each
**********

Hot, Lean or Croissant Pockets (6.5-9 oz) – $1.49
Use $1.00/1 Hot Pockets Sideshots (if included)
Final cost is $0.49
{or Final cost is FREE!}
**********

Red Baron Pizza (7.3-25.35 oz) – $2.98
Use $1.00/1 Red Baron Pan Pizza or Pan Pasta from 8/29 or 10/24 SS
Final cost is $1.98
{or Final cost is $0.98}
**********

Totino’s Pizza Rolls (40 ct) – $2.79
Buy 2, Use $0.50/2 Totino’s Product (doubles to $1.00)
Or use $0.40/2 Totino’s Pizza Rolls from 9/12 GM (doubles to $0.80)
Final cost is $2.29 each
**********

:: PERSONAL, HEALTH & HOUSEHOLD

Colgate Toothpaste (6.4 oz) – $1.00
Or Use $0.75/1 Colgate Toothpaste from 10/31 SS
Final cost is $0.25
{or Final cost is FREE!}
**********

Colgate Wave or Total Toothbrush (1 ct) – $1.00
Use $1.00/1 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrush
Or Use $0.40/1 Colgate Manual Toothbrush from 10/31 SS
Final cost is FREE!
**********

Dove Body Wash (24 oz) or Bar Soap (6 ct) – $4.99
**********

Dove Bar Soap (2 ct) – $2.00
**********

Ricola Cough Drops (19-24 ct) – $0.50
Buy 2, Use $1.00/2 Ricola Cough and Throat Drops from 10/17 SS
Final cost is 2 for FREE!
**********

Excedrin Pain Reliever (80-100 ct) – $6.50
Use $1.50/1 Excedrin Product (80 ct+) from 10/17 SS
Or Use $1.00/1 Excedrin Extra Strength
Final cost is $5.00
{or Final cost is $4.50}
**********

Advil Pain Reliever (20-24 ct) – $2.50
Use $2.00/1 Advil Product
Or Use $1.00/1 Advil Product from 9/26 RP
Final cost is $0.50
**********

Prilosec OTC Acid Reducer (14 ct) – $8.49
Use $3.00/1 Prilosec OTC from 10/10 or 10/31 PG
Final cost is $5.49
**********

Slim-Fast 3-2-1 Plan Shakes (6 pk, 11 oz cans) – $4.50
Upromise will deposit $1.25/1 Slim-Fast Ready-to-Drink or Bar Multipack
Final cost is $3.25
**********

Finish Quantum Powerball (12 ct) – $2.99
Use $1.50/1 Finish Quantum from 10/24 SS
Or use $1.00/1 Finish Quantum
Final cost is $1.49
**********

Finish Gel Pacs (20 ct) – $2.99
Use $0.75/1 Finish Powerball Tabs or Gelpacs
Final cost is $2.24
{or Final cost is $1.49}
**********

Whiskas Temptations Cat Treats – $1.09
Use $0.50/1 Temptations Cat Treats Blinkie Coupon (doubles to $1.00)
Or use $1.00/2 Temptations Treats For Cats
Final cost is as low as $0.09
**********

OTHER GREAT DEALS

:: PRODUCE

Red or Black Seedless Grapes – $1.00/lb
Hot House Cucumber – $1.00
Pomegranates – $1.00
Florida Juice or Navel Oranges (4 lb) – $2.99
Texas Grapefruit (5 lb) – $2.99
Kroger Value Yellow Onions (3 lb) – $1.48
Broccoli – $1.00/bunch
Honeycrisp Apples – $1.68/lb
Idaho Select Russet Potatoes – 3/$1.00
Private Selection Organic Salad Blend (5-11 oz) – $2.50

Blackberries or Raspberries (6 oz) – $1.88
Use $0.50/1 Driscoll’s Berries (doubles to $0.50) 
Final cost is $0.88
**********

 Italian Bread (16-18 oz) – $0.99
**********

Almonds or Walnuts (16 oz) – $3.48
Pecans (12 oz) – $3.99
Snack Nuts (3.5-8 oz bag) – $1.00
**********


:: PACKAGED FOODS

Kroger Bread – $1.00
Kroger Peanut Butter (18 oz) – $1.25
Kroger Vegetables (11-16 oz can) – $0.50
Kroger Value Granulated Sugar (4 lb) – $1.99
**********

Betty Crocker Cake Mix (18-20 oz) – $1.00
Use $0.50 off Betty Crocker Cake Mix AND Frosting or from 10/3 GM (double $1.00)
(frosting was $1.49 last week)
Final cost is about $0.75 each
**********

Nabisco Ritz Crackers (7.5-16 oz) – $1.99
**********

Kellogg’s Cereal (select, 8.5-27.5 oz) – $2.77
Buy 2, Use $1.50/2 Select Kellogg’s Kids Cereals
Or Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereal printable
Or Use $1.00/2 Rice Krispies or Cocoa Krispies or from 10/17 RP
***search more Kellogg’s Coupons
Final cost is as low as $2.02 each
{or Final cost is as low as $1.77 each}

Unconfirmed Catalina:
10/24 – 11/20 | Kellogg’s Cereal
Buy (3) = FREE Gallon of Milk OYNO
**********

:: REFRIGERATED

Kroger Milk (gal) – $1.99
Kroger Cottage Cheese, Sour Cream or Dip (24 oz) – $1.99
Kroger Cheese (12-16 oz) or Singles (16 oz) – $2.99
Kroger Cream Cheese (8 oz) – $1.00
Kroger Bagels (14.25 oz) – $1.00
Kroger Yogurt (6 oz) – 3/$1.00
Kroger Large Eggs (dozen) – $1.00
**********

Armour Lunchmakers (2.6-3.3 oz) – $1.00
Use Coupon Received from Planning Ahead Project
Final cost is FREE!
**********

Pillsbury Grands Biscuits (8 ct) – $1.50
Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits or from 9/12 or 10/3 GM (doubles to $0.60)
Pay $7.20, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.70 each
**********

Pillsbury Crescent Rolls (8 ct) – $1.50
Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls or $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls (doubles to $1.00)
(Or Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls from 9/12 GM, 10/3 GM, 10/24 SS or 11/7 SS)
Pay $6.00, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.50 each
**********

Pillsbury Sweet Rolls (8 ct) – $1.50
Catalina Deal Idea:
Buy 6, Use (3) $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or from 9/12 GM, 10/3 GM, 10/24 SS or 11/7 SS (doubles to $0.80)
Pay $6.60, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.60 each
**********

:: FROZEN

Buy ANY (2) Frozen Pumpkin Pies = FREE Cool Whip (8 oz)

Deal Idea:
Buy (2) Sara Lee Pumpkin Pies – $2.50 each
Use (2) $0.75/1 Sara Lee Sweet Goods Product or $0.75/1 Sara Lee Frozen Dessert
Final cost is $1.75 + FREE Cool Whip!
{or Final cost is $1.00 each + FREE Cool Whip!}
**********

Marie Callender’s Pie – $4.99
Use $1.00/1 Marie Callender’s Dessert Pie
Final cost is $3.99
{or Final cost is $2.99}
**********

Green Giant Frozen Boxed Vegetables (7-10 oz) – $0.88
Buy 3, Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables or from Shortcuts.com, Cellfire or from 10/3 GM
Final cost is $0.68 each
{or Final cost is $0.48 each}
**********

Stouffer’s Family Size Entree (29.5-40 oz) – $5.49
Use $1.00/1 Select Stouffer’s Entrees or from 9/26 RP
Final cost is $4.49
{Or Final cost is $3.49}
**********

:: HOUSEHOLD

Bounty Paper Towels (6 big or 8 reg rolls) – $7.49
Use $0.50/1 Bounty Product from 10/31 PG (doubles to $1.00)
Final cost is $6.49 (about $0.81 a roll!)
**********

Charmin Bathroom Tissue (6 mega or 12-16 double rolls) – $7.49
Use $0.25/1 Charmin Product from 10/10 PG (doubles to $0.50)
Final cost is $6.99
**********

Duracell Coppertop Batteries (AA/AAA 4ct, C/D 2ct, 9V 1ct) – $1.98
Catalina Deal Idea:
Buy $15 worth of Duracell Batteries = $3.00 OYNO
(thanks, Rick!)
Buy 8, use (8) $0.75/1 Duracell Coppertop from 10/10 PG
Pay $9.84, get back $3.00 OYNO
Final cost is $0.86 each
{or Final cost is less than $0.11 each!}
**********

Search my Coupon Database for more coupons if you’re purchasing multiples or items not on sale!

Check out your local sales ad for meat sales!

This post is part of Becentsable’s Grocery Gathering.
Love our readers
I love hearing from you! If you do this deal, please be sure to leave a comment and give this post a share. Thank you for showing up every day. I have the absolute BEST readers.
Filed Under: KROGER

Leave a Comment

Comments

TNK

November 8, 201007:29 pm

There is a printable Cheezit coupon here: http://www2.kelloggs.com/Coupon.aspx

Katarina

November 8, 201007:56 pm

Thanks, TNK! Updated the post.