• My Kroger deals are based on the ad for Ohio (Great Lakes/Columbus Region). My Kroger doubles up to and including $0.50, so that is the main math I do. I have many readers who’s Kroger store doubles up to and including $1.00 coupons, so I also do a second Final cost in {blue}, reflecting that math as well. If an item is priced 2/$5 (for example), you do not have to purchase 2 items to receive the $2.50 each price. For Buy One Get One Free Items you do NOT have to buy both to get the half price. Check your local store for policies regarding this.
  • Make sure you have loaded your Upromise, Shortcuts, Cellfire, Kroger Digital Coupons and P&G e-Saver onto your shopper’s card – if you purchase an item that is on these lists, it is automatically deducted at checkout! e-coupons do NOT double. e-Coupons CANNOT be stacked with paper coupons.

View the current Catalina Promotions with coupon matchups!

Here are the best deals for 10/4 – 10/10:

Kick Off To Savings Event – Buy 10 Participating Products = $5.00 Off at Checkout!

(Prices reflect additional $0.50 savings, assuming you have purchased 10 participating items)

:: PACKAGED FOODS

Sara Lee Honey Wheat Bread – $0.99
**********

Kraft Easy Mac Cup – $0.49
**********

A-1 Steak Sauce (10 oz) – $2.49
**********

Kraft BBQ Sauce (18 oz) – $0.49
**********

Kraft Mayo or Miracle Whip (22-30 oz) – $2.79
Buy 2, Use $1.00/2 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing or from 9/26 SS
Final cost is $2.29
{or Final cost is $1.79}
**********

Kraft Salad Dressing (14-16 oz) – $1.49
Use $0.55/1 Kraft Dressing from 8/29 SS
Final cost is $0.94
{or Final cost is $0.39}
**********

Nabisco Ritz or Snack Crackers (5.5-16 oz) – $2.00
Use $1.00/1 Wheat Thins Crunch Stix from 9/19 SS or $1.00/1 Wheat Thins (if included)
Or Buy 2, Use $1.00/2 Nabisco Cookies or Crackers from 9/26 SS
Final cost is as low as $1.00 each
{or Final cost is as low as FREE!}
**********

Quaker Quakes Rice Snacks (3.03-3.52 oz) – $0.99
Buy 2, Use $1.00/2 Quaker Rice Snacks
Final cost is $0.49 each
{or Final cost is FREE!}
**********

Doritos (11.5-14.5 oz) – $2.25
**********

Kellogg’s Pop Tarts (8 ct) – $1.40
Buy 3, Use $1.00/3 Pop Tarts or from 8/29 SS
Final cost is $1.07 each
{or Final cost is $0.73 each}
**********

Kellogg’s Fruit Snacks (10 ct) – $1.48
Buy 2, Use $1.00/2 Kellogg’s Fruit Flavored Snacks from 8/29 RP
Final cost is $0.98 each
{or Final cost is $0.48 each}
**********

Juicy Juice (8 ct or 64 oz) – $1.99
Buy 2, $1.00/2 Nestle Juicy Juice Products or from 8/1 RP
Final cost is $1.49
{or Final is $0.99 each!}
**********

Maxwell House Coffee (31.5-34.5 oz) – $5.99
Use $1.00/1 Maxwell House Coffee from 9/26 SS
Final cost is $4.99
{or Final cost is $3.99}
**********

Nestle Crunch, Butterfinger or Baby Ruth Fun Size Candy (9.2-12.5 oz) – $2.00
Buy 2, Use $1.00/2 Select Wonka or Nestle Bags
Final cost is $1.50 each
{or Final cost is $1.00 each}
**********

Wonka Laffy Taffy or Nerds Candy (9.47-12 oz) – $1.50
Buy 2, Use $1.00/2 Select Wonka or Nestle Bags
Final cost is $1.00 each
{or Final cost is $0.50 each}
**********

Crystal Light Drink Mix (10-12 oz) or On-the-Go Mix (7-10 ct) – $2.49
**********

VitaminWater (20 oz) – $0.50
**********

Ice Mountain Water (24 pk bottles) – $2.99
Buy 2, Use $1.00/2 Ice Mountain Natural Spring Water
Final cost is $2.49 each
{or Final cost is 1.99 each}
**********

Fuze (18-18.5 oz) – $0.75
Buy 2,  Use $1.00/2 Fuze Singles Bottles from Oct All You Mag
Final cost is $0.25 each
{or Final cost is 2 for FREE!}
**********

Coca-Cola Soft Drinks (12 pk cans or 8pk bottles) – $2.79
**********

Gerber Graduates Puffs or Lil’ Entrees (1.48-6.6 oz) – $1.49
Gerber Graduates Catalina starting 10/8: 

Spend $10-$14.99 = $2.00 OYNO
Spend $15-$19.99 = $3.00 OYNO
Spend $20+ = $5.00 OYNO
**********

:: REFRIGERATED

Oscar Mayer Deli Shaved Lunchmeat (7.9 oz) – $2.49
Buy 2, Use $1.00/2 Oscar Mayer Lunchmeats from 9/26 SS
Final cost is $1.99 each
{or Final cost is $1.49 each}
OR
Use $1.00/1 Oscar Mayer Carving Board Meats (if included)
Final cost is $1.49
{or Final cost is $0.49}
**********

Oscar Mayer Fully Cooked Bacon (2-2.1 oz) – $2.49
**********

Oscar Mayer Beef Franks (12-16 oz) – $2.99
Buy 2, Use $1.00/2 Oscar Mayer Hot Dogs from 8/22 or 9/26 SS
Final cost is $2.49 each
{or Final cost is $1.99 each}
********** 

Oscar Mayer Bologna or Cotto Salami (16 oz) – $1.49
Buy 2, Use $1.00/2 Oscar Mayer Lunch Meats or from 9/26 SS
Final cost is $0.99 each
{or Final cost is $0.49 each}
**********

Kraft Singles (22-24 ct) – $2.49
Buy 5, Use $5.00/5 Kraft Cheese or Dairy Products
Final cost is $1.49 each
OR
Buy 2, Use $1.00/2 Kraft Singles from 9/26 SS
Final cost is $1.99 each
{or Final cost is $1.49 each}
**********

Philadelphia Cream Cheese (5-8 oz) – $0.99
Buy 5, Use $5.00/5 Kraft Cheese or Dairy Products
Final cost is 5 for FREE!
**********

Nestle Ready to Bake Cookies (13.5-18 oz) – $1.99
**********

Jello Refrigerated Pudding or Gelatin – $1.99
Use $0.50/1 Select Jell-O Products from Sept All You Mag (doubles to $1.00)
Or Use $0.35/1 Jell-O Gelatin, Mousse or Pudding Snacks from 9/19 SS (doubles to $0.70)
Final cost is $0.99
**********

Coffee-Mate Coffee Creamer (16 oz) – $1.29
Use $0.75/1 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product
Or Use $1.00/3 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product
Final cost is $0.54
{or Final cost is FREE!}
*********

Simply Orange Juice or Minute Maid Enhanced Juice (59-64 oz) – $2.49
**********

Horizon Organic Milk (half gal) – $2.99
Use $0.55/1 Horizon Organic Milk
Final cost is $2.44
{or Final cost is $1.89}
**********

:: FROZEN

Hot, Lean or Croissant Pockets (6.5 -9 oz) – $1.49
Use $1.00/1 Hot Pockets Sideshots (if included)
Final cost is $0.49
{or Final cost is FREE!}
**********

Green Giant Valley Fresh Steamers (12 oz) – $1.49
Buy 2, Use $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers from 9/12 or  10/3 GM or from Cellfire (doubles to $1.00)
Final cost is $0.99 each
**********

Eggo Waffles or Pancakes (10.75-18.4 oz) – $1.49
**********

Lean Cuisine Entree (5-12 oz) – $1.68
Buy 3, Use $1.00/3 Lean Cuisine Frozen Entree
Final cost is $1.35 each
{or Final cost is $1.01 each}
**********

New York Brand Frozen Garlic Bread (10-13.5 oz) – $1.99
Use $0.50/1 New York Frozen Product from Oct All You (doubles to $1.00)
Or Use $0.40/1 New York Brand Frozen Product from 9/19 SS (doubles to $0.80)
Final cost is as low as $0.99
**********

PictSweet Vegetables (24 oz) – $1.99
**********

Edy’s Ice Cream (48 oz) – $2.79
**********

El Monterey Appetizer (11.2-32 oz) – $2.69
**********

Totino’s Pizza Rolls (40ct) – $2.79
Buy 2, Use $0.50/2 Totino’s Product (doubles to $1.00)
Or Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks or from 8/8 or 9/12 GM (doubles to $0.80)
Final cost is as low as $2.29 each
**********

Pillsbury Savorings (7.8-8.5 oz) – $2.79
Use $1.00/1 Pillsbury Savorings Product or from 10/3 GM
Final cost is $1.79
{or Final cost is $0.79}
**********

Van de Kamp’s Fish Sticks, Fillets or Portions (18.1-24.6 oz) – $3.49
Use FREE Steamfresh Vegetable wyb Mrs. Paul/Van de Kamp Seafood
Final cost is ??
**********

DiGiorno Pizza (11.9-34.2 oz) – $3.99
Use $1.00/1 DiGiorno Pizza from 9/12 RP
Final cost is $2.99
{or Final cost is $1.99}
**********

California Pizza Kitchen (11.9-34.2 oz) – $3.99
Use $1.00/1 California Pizza Kitchen Product from 9/26 RP
Final cost is $2.99
{or Final cost is $1.99}
**********

Stouffer’s Family Size Entree (29.5-40 oz) – $4.98
Use $1.00/1 Select Stouffer’s Entrees or from 9/26 RP
Final cost is $3.98
{or Final cost is $2.98}
***********

:: PETS & HOUSEHOLD

Purina Dog Chow (16-20 lb) -$9.49
Use $1.50 /1 Purina Complete & Balanced Dog Chow or Puppy Chow from 9/12 RP
Or use $1.00 /1 Purina Complete & Balanced Dog Chow or Puppy Chow from 9/12 RP
Final cost is $7.99
{or Final cost is $7.49}
**********

Friskies Cat Food (16-20 lb) – $9.49
Use $1.00/1 Purina Friskies Dry Cat Food from 9/12 RP
Final cost is 8.49
{or Final cost is $7.49}
**********

Kingsford or Matchlight Charcoal (6.3-8.3 lb) – $4.49
Use $2.50 off Kingsford Charcoal AND any meat from 9/26 SS
Final cost is ??
**********

OTHER GREAT DEALS

:: PRODUCE

Peaches or Plums – $1.00 each
Asian Pears – $1.00 each
Pomegranates – $1.00 each
Honeycrisp Apples – $1.00/lb
Black or Red Seedless Grapes – $1.00/lb
Fresh Selections Classic Garden Salad (12 oz) – $1.00
**********

:: PACKAGED

Snickers, 3 Musketeers or Milk Way Fun Size Candy (8.67-11.4 oz) – $2.00
Buy 3, Use $1.00/3 Mars Brand Fun Size Candies from 9/26 RP
Final cost is $1.67 each
{or Final cost is $1.33 each}
**********

Reese’s, Kit Kat or Hershey’s Snack Size Candy (10.29-11.6 oz) – $2.50
Buy 3, Use $1.00/3 Hershey’s, Reese’s or Kit Kat Snack Bag from 9/26 SS
Final cost is $2.17 each
{or Final cost is $1.83 each}
**********

Chips Ahoy! Cookies (9.5-15.25 oz) – $1.99
Buy 2, Use $1.00/2 Nabisco Cookies or Crackers from 9/26 SS
Final cost is $1.49 each
{or Final cost is $0.99 each}
**********

Progresso Soup (18-19 oz) – $1.00
Buy 4, Use $1.00/4 Progresso Soups from 9/12 or 10/3 GM
(or  Buy 2, Use $0.50/2 Progresso Soups via Shortcuts.com)
Final cost is $0.75 each
{or Final cost is $0.50 each}
**********

Kellogg’s Cereal (10-18.2 oz) – $1.99
Buy 2, Use $1.50/2 Kellogg’s Kids Cereal
Or Use $1.00/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereal
***search more Kellogg’s Coupons
Final cost is as low as $1.24 each
{or Final cost is as low as $0.99 each}
**********

Powerade or Powerade Zero (32 oz) – $0.69
**********

:: REFRIGERATED

Kroger Cheese (6-8 oz) or Singles (12 ct)- $1.00
**********

Kroger Cottage Cheese, Sour Cream or Dip (24 oz) – $1.99
**********

Coffee-Mate Creamer (32 oz) – $2.39
Use $0.75/1 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product
Or Use $1.00/3 Coffee-mate Liquid or Powder Creamer Product
Final cost is as low as $1.64
{or Final cost is $0.89}
**********

Yoplait Select 4-8 ct Varieties – $2.00
Use $0.50/1 Yoplait Kids Cup Yogurt (doubles to $1.00)
Use $0.50/1 YoPlus Yogurt Multipack or from 8/22 SS or 9/12 GM (doubles to $1.00)
Use $0.75/2 Yoplait Go-GURT or Trix Multipack Yogurt or from 9/12 GM
***Search more Yoplait Coupons
Final cost is $1.00
{or Final cost is $0.50}
**********

Fiber One Yogurt (4pk) – $2.00
Use $0.50/1 Yoplait Fiber One Yogurt Multipack or from 9/12 or 10/3 GM (doubles to $1.00)
Final cost is $1.00
**********

Oscar Mayer Lunchables – $1.00
**********

Butterball Turkey Bacon (12 oz) – $2.50
Use $1.00/1 Butterball Turkey Bacon
Final cost is $1.50
{or Final cost is $0.50}
**********

Hormel Fully Cooked Entrees (17 oz) – $4.99
Use $1.00/1 Hormel Refrigerated Entree
Final cost is $3.99
{or Final cost is $2.99}
**********

 :: PERSONAL CARE & HOUSEHOLD

Herbal Essences Hair Care – $2.37
Use $1.00/1 Herbal Essences from 9/12 SS
Final cost is $1.37
{or Final cost is $0.37}
**********

Colgate MaxFresh, MaxWhite or Total Toothpaste (4-8.2 oz) – $1.88
Use $0.75/1 Colgate MaxWhite Toothpaste or from 10/3 SS, or Sept or Oct All You Mag
Final cost is $1.13
{or Final cost is $0.38}
**********

Energizer Max Batteries (AA/AAA 20ct) – $7.99
Use $2.00/1 Energizer Max Batteries peelie Mfr coupon found on product
Final cost is 5.99
**********

Be sure to check your local ad for all the great produce and meat sales this week! Plus check the ad for Kroger Brand sales with no coupon matchups. You may have a coupon in one of your Kroger Home Mailers.

I only list the best coupons available, but if you’re purchasing multiples be sure to search my Coupon Database for more coupons available!

This post is part of Becentsable’s Grocery Gathering.
Love our readers
I love hearing from you! If you do this deal, please be sure to leave a comment and give this post a share. Thank you for showing up every day. I have the absolute BEST readers.
Filed Under: KROGER

Leave a Comment

Comments

BOSS AUDIO MR400.2

October 9, 201004:30 am

For some reason my browser doesn?t display this web page correctly? Anyway, it was a seriously interesting post, maintain up the very good operate and that i will be back for additional

TJ

October 5, 201002:23 pm

One other question; Do Cellfire coupons cancel out paper coupons as well?

Katarina

October 5, 201005:07 pm

As far as I know, yes. One of the Kroger's I shop at is stricter than the other though, so YMMV.

TJ

October 4, 201003:31 pm

If I use a paper coupon for a product that I have loaded digitally, will the register ignore the e-coupon or the paper coupon? Or, will it accept both and deduct one of them at total?

Katarina

October 4, 201005:55 pm

Hey TJ. In my experience, the paper coupon will beep and the cashier will have to look to see if a digital coupon was deducted. The last time I went to Kroger a couple digital coupons slipped past, but the cashier would not let me use one when he saw the digital coupon come off. The rule is: the digital coupon always takes preference. Sometimes a cashier will not know why the coupon is beeping and will force it through anyway. I'm almost tempted to just NOT load any e-coupons because in most cases the paper coupon is better (b/c it doubles) and I don't want to miss out. Hope that helps!